Světový den technické normalizace připadá na 14. října a stalo se již sympatickou tradicí, že ÚNMZ k tomuto dni pořádá seminář zaměřený na aktuální témata, který je současně platformou pro setkávání všech, kteří se technickou normalizací zabývají a kteří se o ni zajímají.
Poselství letošního Světového dne technické normalizace vyjadřuje motto „Technické normy – stejné šance pro všechny“. To také v oborově specifické podobě reflektovaly všechny přednesené příspěvky. Pozvání k prezentaci výsledků své činnosti tentokrát přijali fundovaní odborníci z oblasti letectví, kybernetické a požární bezpečnosti, silniční dopravy, ale také přední odborníci v oblasti lingvistiky a další.
Zasedání zahájil předseda ÚNMZ Mgr. Viktor Pokorný přivítáním přednášejících a téměř 60 účastníků. Celý další průběh semináře pak po organizační a moderátorské stránce zajišťoval Ing. Jiří Kratochvíl, ředitel OTN.
Na úvod prvního přednáškového bloku vystoupila Ing. Kalábová ze společnosti Silniční vývoj – ZDZ, spol. s r. o., s příspěvkem Bílé pruhy zachraňují životy. Poutavým způsobem osvětlila problematiku vodorovného dopravního značení na silnicích a jeho přínosy nejen pro řidiče. Přednášku na téma Technická normalizace v leteckém průmyslu proslovil Ing. Michal Jakšík, zástupce společnosti Evektor, spol. s r. o. Velmi zajímavým vystoupením zaujal i další přednášející, Mgr. David Bárta z Centra dopravního výzkumu, v. v. i, který představil aktuální a nadčasové téma Smart cities – Chytré parkování a technická normalizace. Snažil se přitom posluchačům mimo jiné připomenout, že město má být příjemným místem k žití, ne pouze dopravní tepnou. Dopolední blok přednášek uzavřel Ing. Václav Kratochvíl, Ph.D., zástupce Hasičského záchranného sboru ČR, svým vystoupením na téma Požární bezpečnost staveb a technické normy. Jeho rozsáhlé teoretické i praktické znalosti a zkušenosti i atraktivní prezentace sklidily velké uznání.
Druhý přednáškový blok zahájil RNDr. Pavel Malčík z Textilního zkušebního ústavu, s. p., který se zaměřil na velmi důležité téma – Technické normy jako nástroj k poznání potřeb zákazníků. Problematiku kybernetické bezpečnosti přiblížil z mnoha různých aspektů Ing. Aleš Špidla z Českého institutu manažerů informační bezpečnosti. Jeho přednáška s názvem Aplikace technické normalizace na kybernetickou bezpečnost ve vztahu k zákonu o kybernetické bezpečnosti všem zúčastněným nepochybně poskytla mnoho závažných námětů k zamyšlení. Zástupci Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., a její kolega Ing. Petr Lozan, DiS, proslovili přednášku na téma Česká specifika úpravy dokumentů a revize ČSN 01 6910. Jejich cílem bylo seznámit širší technickou veřejnost nejen se změnami, k nimž došlo ve vztahu k předchozímu vydání této normy, ale také se způsoby a metodami, které měly vliv na její obsahové řešení. Na závěr semináře vystoupila Ing. Kohlová z Institutu pro testování a certifikaci, a. s., která hovořila na téma Příručky správné praxe pro malé a střední podniky.
Nechyběla ani rozsáhlá, mnohostranná a věcně zajímavá závěrečná diskuse mezi účastníky a přednášejícími. Seminář se v letošním roce velice vydařil, přednášky byly vedeny v duchu nadčasovosti a velké zainteresovanosti všech přítomných. Pro příští rok je tak nastavena laťka značně vysoko.
Prezentace přednášejících
Smart cities - Chytré parkování a technická normalizace - Mgr. Bárta
Bílé pruhy zachraňují životy - Ing. Šašinková, Ing. Kalábová
Příručka správné praxe pro malé a střední podniky - Ing. Kohlová
Technická normalizace v leteckém průmyslu - Ing.Jakšík
Požární bezpečnost staveb a technické normy - Ing. Kratochvíl
Technické normy jako nástroj k poznávání potřeb zákazníků - RNDr. Malčík
Česká specifika úpravy dokumentů a revize ČSN 01 6910 - PhDr. Pravdová, Ing. Lozan
Copyright 2023 ÚNMZ / design Libor Samec / code i-servis.cz / Podmínky užívání stránek / Prohlášení o přístupnosti