Textilie pro zdravotnictví a sociální služby

Čeští experti v evropské pracovní skupině „Textilie ve zdravotnictví“ (CEN/TC 248/WG 16) úspěšně zrevidovali technickou specifikaci „Textilie pro zdravotnictví a sociální služby“. Skupinu zabývající se tímto projektem vedl RNDr. Pavel Malčík z Textilního zkušebního ústavu (TZÚ).

Výsledkem je nová technická specifikace CEN/TS 14237, která doporučuje charakteristiky, zkušební metody a minimální požadavky na nové textilie pro zdravotnictví a zařízení sociálních služeb (nemocnice, domovy s pečovatelskou službou atd.). Pro určité skupiny produktů vyráběných z těchto textilií specifikace poskytuje kritéria týkající se vhodnosti průmyslového praní:

-         ložní prádlo (lůžkoviny),

-         polštáře a pokrývky,

-         deky,

-         ručníky,

-         záclony (závěsy),

-         oblečení pro pacienty / oblečení pro děti a

-         oblečení pro personál.

Tím tato specifikace umožňuje malým a středným nemocnicím nakupovat prádlo pro vlastní potřebu a zajišťovat jeho údržbu ve vlastních prádelnách. Uváděné vlastnosti textilií mohou sloužit jako základ pro dohody mezi dodavatelem a odběratelem.

Technická specifikace CEN/TS 14237 bude vydána v říjnu 2015; české znění ČSN P CEN/TS 14237 bude vydáno v prvním pololetí 2016.

Pro oblast textilu je zřízena Technická normalizační komise TNK 31 Textil. Kontakt: Ing. Soňa Havlů (havlu@unmz.cz).

 

Copyright 2023 ÚNMZ / design Libor Samec / code i-servis.cz / Podmínky užívání stránek / Prohlášení o přístupnosti