Národní technické muzeum připomíná 90 let české technické normalizace

V Národním technickém muzeu (NTM) v Praze na Letné byla 29. 1. 2013 slavnostně zahájena tematická výstava k 90. výročí české technické normalizace. Výstava zde bude k vidění až do konce května. Ve spolupráci s NTM výstavu připravil Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Na výstavu, ale i další expozice Národního technického muzea, Vás srdečně zveme.

Již v roce 1922 vznikla Československá společnost normalizační (ČSN), a od té doby se odvíjí dlouhá historie tvorby českých technických norem, které sjednocují pravidla a pojmy a pomáhají tak efektivitě, vývoji a kompatibilitě v široké škále různých oborů od stavebnictví, přes průmysl až po potravinářství.

Výstavu slavnostně zahájili Ing. Milan Holeček, předseda ÚNMZ, Bedřich Danda náměstek ministra průmyslu a obchodu, a Bc. Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea.

„Kvalita a ucelenost systému technických norem jsou důležitými faktory pro rozvoj a prosperitu mnoha odvětví průmyslu i vědy. Začíná to rozměrem závitu na tom nejmenším šroubku a končí například harmonizací technických norem, která umožňuje volný pohyb produktů na území EU,“ říká Ing. Milan Holeček, předseda ÚNMZ.

Návštěvníci výstavy si zde mohou projít historií technické normalizace u nás i v zahraničí, od jednotných stavebních kamenů v Egyptě, přes průlomové uplatnění norem v prvorepublikové Škodě Plzeň, až po využití nanotechnologií pro řešení inteligentních povrchů a zkoumání konstrukčních řešení v přírodě - biomimetiku. Dozvědí se také o aktivitách technických normalizačních komisí, center technické normalizace a současném postavení a úkolech samotného ÚNMZ. Výstava je v prostorách NTM otevřena od 29. ledna do konce května 2013.

Odkaz na stránky Národního technického muzea: http://www.ntm.cz/aktualita/2912013-90-let-ceske-technicke-normalizace

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Copyright 2023 ÚNMZ / design Libor Samec / code i-servis.cz / Podmínky užívání stránek / Prohlášení o přístupnosti